Skip links

Kira sözleşmesi nasıl yapılır? 2022 Kira Sözleşmesi Örneği

Kira sözleşmesi beklentileri önceden belirleyerek mülkün kurallarını ev ihtiyaçlarını ortaya koyarak hem sizi hem kiracılarınızı koruyacaktır. Özel olarak hazırlanmış ayrıntılı bir kira sözleşmesi anlaşmazlıkları ve yanlış anlamaları azaltabilir. Herhangi bir sorun ortaya çıktığında netlik sağlayacaktır.

Sonuçta atalarımız ne demiş, söz uçar yazı kalır

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır. Nakliyat Yolda bu kılavuzdaki bilgilerden, bağlantı verilen bilgilerin yeterliliği veya yürürlülükteki yasalara uygunluğu konusunda herhangi bir garanti vermez. Kiralama kanunları hızla değişebilir ve bu içerik bir avukatın tavsiyesi veya hizmeti yerini tutmaz.

 

kira sözleşmesi örneği

Genellikle kiralama süreci şu şekilde işler.

Öncelikle kiralık ev / kiralık ofis-işyerinizi tanıtarak ve kiralık ilanına çıkarak olur. Bunun için evinizin özelliklerini en iyi şekilde açıklayarak, kiralanacak alanın farklı karelerden, hem iç hem dış cephe fotoğraflarını ekleyerek tanıtımını yapabilirsiniz. Bunun için ilan sitelerinde yayın yapabilirsiniz. Bunlardan en popülerleri, gayrimenkul özelinde sahibinden.com, hepsiemlak.com, zingat.com, emlakjet.com örnek verilebilir. Ücretsiz ve ücretli olarak farklı tarifelerde ilanlarınızı yayınlayabilirsiniz.

 

Kira talebinde bulunan kiracı için ön endişelerin olması çok olağandır. Kira sözleşmeleri de bu önyargılardan tarafları korumak adına karşılıklı olarak imzalanmaktadır. Kiracı tarafında ise geçmiş referansları hakkında bilgi almak mali ve cezai geçmiş hareketleri hakkında bilgi sahibi olmanıza olanak sağlar. Önceki ev/işyeri sahipleriyle iletişime geçerek kirayı zamanında ödeyip ödemediği, mülke iyi bakıp bakılmadığı gibi kısa soru-cevaplar ile kuşkularınız dinecektir.

Kiralama durumunuza göre sözleşme oluşturabilirsiniz. Örneğin;

Sabit süreli kiralama: Bu kiralama seçeneğinde genellikle altı ay ile bir yıl arasında belirli bir bitiş tarihi koyularak yapılan kiralama yöntemleridir.

Aylık kiralama: Bu kiralama seçeneği, mülk sahibi veya kiracı sözleşmeyi feshetmeyi seçene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.

Kira sözleşmesi nasıl hazırlanır?

En hızlı ve basit olarak kira sözleşmesini internet üzerinde bulunan örnek sözleşmeleri kendinize göre düzenleyerek hazırlayabilirsiniz. Mülk sahibi, vekalet sahibi kişiler ya da avukatlar aracılığıyla kira sözleşmeleri hazırlanır. Kira sözleşmesi üç bölümden oluşmaktadır:

Kiralama bilgileri: Kiralanacak yerin bilgileri, mülkün cinsi, adresi, mülk sahibinin iletişim bilgileri bu belgede yer almaktadır. Ayrıca kira başlangıç tarihi, bitiş tarihi ve kira bedeli bilgileri belirtilir.

Demirbaşlar: Mülkte var olan demirbaşlar, içinde bulunan sayaçlar, posta kutusu, anahtarlar sözleşme içeriğinde yer alır. Bazı durumlarda demirbaşlar için mülk sahibinin depozito isteği bulunmaktadır. Ve depozito kayıtlarının de sözleşme içeriğine eklenmesi taraflar açısından iyi olacaktır.

Genel Koşullar: Mülk sahibinin talepleri, banka bilgileri gibi bilgiler de eklendikten sonra sözleşmeniz hazır. Kira sözleşmesi hazırlandıktan sonra imzalanarak bir nüshası mülk sahibinde, bir nüshası kiracıda kalır. Kira zam oranlarının ve ne zaman yapılacağı da genel koşullar içinde belirtilmelidir.

Açıklama Ekleri

Kira sözleşmesine eklenebilecek bazı ögeler şunları içerir:

  • Boya-badana açıklamaları
  • Tamir-tadilat açıklamaları

Kira Sözleşmesi Örneği

Örnek Konut Kira Sözleşmesi İndirmek İçin Tıklayınız.

Örnek İşyeri Kira Sözleşmesi İndirmek İçin Tıklayınız

Leave a comment